Inteligentne budynki
Idea domu nie zmieniła się od wielu lat. Mamy mieć miejsce w którym czujemy się dobrze i dzięki temu odpoczywamy, nabieramy tam nowych sił do stawiania czoła codziennym problemom oraz delektujemy się bliskością ukochanych nam osób. Wydaje się to niezmienne dążenie każdego, kto planuje posiadać swój dom, jednakże sposób osiągnięcia powyższego celu na przestrzeni lat zmienił się diametralnie.
Współczesne domy pod tynkami posiadają niejednokrotnie kilometry kabli elektrycznych, internetowych, telewizyjnych, monitoringu, systemów alarmowych. Coraz częściej spotyka się instalację światłowodową w domu! Na dzień dzisiejszy oczekujemy że nasz dom nie tylko będzie stał ale również
tak jak dobry gadget będzie za nas robił niektóre prace. Podlewanie ogródków, domykanie okien na strychu jak pada, pamiętanie o tym żeby wyłączać oświetlenie w odpowiednim momencie i oszczędzać energię - to wszystko powinno robić się samo. Te i inne oczekiwania pozwalają nam zaspokoić instalacje automatyki budynkowe.
W dniu dzisiejszym wydaje się że limitem jest tylko nasza wyobraźnia. Systemy inteligentnego budynku potrafią:
- Sterować oświetleniem
- Sterować najrozmaitszymi urządzeniami (czajniki, kuchenki, lodówki)
- Sterować klimatem w konkretnych pomieszczeniach jak i w całym domu globalnie
- Wszelkimi typami elektrozaworów. (zamykanie wody na czas wyjazdu lub podczas wykrycia zalania, to samo tyczy się gazu,tlenku węgla, gazu usypiającego.
- Coraz więcej jest systemów alarmowych które można integrować z inteligentnym budynkiem. Dzięki temu nie tylko mamy informacje o włamaniu ale również możemy mieć podgląd video, możemy zamykać i otwierać zamki w zależności od zaistniałej sytuacji. Np. w razie pożaru można włączyć głośną muzykę aby pobudzić domowników. System może pozapalać wszystkie światła w domu aby pomóc w ucieczce.
- Dbanie o ogród, nie tylko podlewanie ale i dawkowanie nawozów czy też środków ochrony roślin
- Możliwe jest aby muzyka podążała za nami po wielu pomieszczeniach dzięki systemom Multiroom
- Strefa wypoczynku. Teraz chcemy dać sygnał "będę oglądał telewizję" i oczekujemy ze wszystko inne zrobi się samo. Odpowiednie ustawienie świateł, rolet, w zależności od pory dnia i nasłonecznienia.
- Wszystkie te systemy można skonfigurować tak aby wspomagać osoby niepełnosprawne.
Nie sposób podać tu wszystkich możliwości jakie daje automatyka budynkowa. Od strony technicznej są to poprostu komputery które można zaprogramować tak aby wykonywały najróżniejsze czynności zgodnie z zapotrzebowaniem klienta.
|
|
Coraz bardziej przystępne cenowo
Do niedawna automatyka budynkowa była zarezerwowana tylko dla klientów którzy mogli sobie pozwolić na wydanie kilkuset tysięcy złotych. Koszty były tak wysokie ponieważ wiązały się z pociągnięciem dodatkowych kabli do każdego miejsca w którym chcieliśmy mieć jakiś mechanizm automatyki.
Wraz z wkraczaniem systemów bezprzewodowych koszty te spadły. Dzięki temu systemy stały się bardziej dostępne i wzrosła sprzedaż co znowu przyczyniło się do kolejnych spadków cen. Obecnie wyposażając dom tylko w sterowanie oświetleniem powinniśmy liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy zł!!
Dodatkowym atutem jest fakt że nie musimy robić wszystkiego na raz. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach tego nie robi ale istnieje możliwość dodawania wręcz po jednym module co jakiś czas. Dla przykładu podamy uśrednione ceny niektórych instalacji.
- małe instalacje - demo które dostajemy czasami wraz z zakupem nowego domu czy mieszkania ceny ok 5000 zł. obejmującą centralkę HC2, możliwość sterowania 5 urządzeniami, 2 termostaty Danfoss, instalacja.
- średnie instalacje - obejmują zarówno domy jak i mieszkania ceny 15000 - 20000 zł. System zawiera centralę HC2, sterowanie klimatem, elektrozawory wody i gazu, sterowanie oświetleniem co najmniej 8 punktów, video monitoring, kontaktron na drzwi główne, czujnik ruchu, sterowanie RTV (tylko niektóre modele)
- duże instalacje - głównie domy lub budynki biurowe, zabytkowe - ceny od 15000 - ???.
|
|
Materiały dodatkowe
|
|
|